![]() |
Wydział Nauk Społecznych i Humanistycznych
KIERUNEK PEDAGOGIKA studia stacjonarne licencjackie (pierwszego stopnia) Specjalności*: • pedagogika resocjalizacyjna z profilaktyką społeczną • pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z terapią pedagogiczną * specjalność do wyboru;
warunek realizacji: min 15 osób W ofercie edukacyjnej również jednolite studia magisterskie na kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna
|
Perspektywy zawodowe
Studia na kierunku pedagogika o specjalności pedagogika resocjalizacyjna z profilaktyką społeczną umożliwiają zdobycie wiedzy i podstawowych umiejętności niezbędnych do pracy w instytucjach państwowych, samorządowych i pozarządowych zajmujących się resocjalizacją, polityką i profilaktyką społeczną oraz kontrolą przestępczości.
Absolwent kierunku pedagogika o specjalności pedagogika resocjalizacyjna z profilaktyką społeczną otrzymuje przygotowanie do prowadzenia działań wobec osób z zaburzeniami zachowania i niedostosowanych społecznie np. w ośrodku kuratorskim, w Służbie Więziennej, placówce wsparcia dziennego, jak również w organizacjach i stowarzyszeniach działających w obszarze readaptacji społecznej. Zdobyta wiedza, umiejętności oraz kompetencje stanowią podstawę do zdobywania kwalifikacji umożliwiających pracę m.in. jako pedagog szkolny w przedszkolu, szkole podstawowej, członek zespołu kuratorskiej służby sądowej. Student będzie mógł prowadzić oddziaływania resocjalizacyjne i wspomagać rodziców w niwelowaniu przejawów zaburzeń emocjonalnych ich dzieci oraz w rozwiązywaniu sytuacji problemowych, które mogą uniemożliwić prawidłowe funkcjonowanie społeczne dzieci.
Specjalność OPIEKUŃCZO – WYCHOWAWCZA Z TERAPIĄ PEDAGOGICZNĄ
Program studiów obejmuje zagadnienia z zakresu nauk pedagogicznych, jak i specjalistyczne treści kształcenia służące rozwijaniu praktycznych umiejętności niezbędnych w działaniach opiekuńczo-wychowawczych i terapeutycznych. Student jest wyposażony w wiedzę, umiejętności i kompetencje niezbędne do pracy z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi w zakresie, m.in.: diagnozowania indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dzieci i młodzieży oraz projektowania działań opiekuńczo - wychowawczych. Terapia pedagogiczna jako specjalność dodatkowa pozwoli absolwentom pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej znacznie lepiej rozpoznawać indywidualne potrzeby podopiecznych, analizować przyczyny niepowodzeń szkolnych a także umożliwi im profesjonalne prowadzenie pracy z dziećmi i młodzieżą ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się.
Perspektywy zawodowe
Absolwent może podjąć pracę jako: pedagog szkolny w przedszkolu i szkole podstawowej; nauczyciel – wychowawca świetlicy szkolnej; asystent rodziny, koordynator rodzinnej pieczy zastępczej, nauczyciel - wychowawca w: internatach, w placówkach wsparcia dziennego (świetlica środowiskowa, klub środowiskowy, klub osiedlowy, ognisko wychowawcze, placówkach wsparcia dziennego prowadzonych w formie pracy podwórkowej); placówkach interwencyjnych (pogotowie opiekuńcze), rodzinnych (rodzinne domy dziecka, pogotowia rodzinne, placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego) socjalizacyjnych (placówki opiekuńczo-wychowawcze), terapeutycznych (świetlica socjoterapeutyczna, Regionalne Placówki Opiekuńczo-Terapeutyczne) opiekun w placówkach opieki nad dzieckiem do lat 3 (żłobek, klub dziecięcy), nauczyciel terapeuta pedagogiczny w przedszkolu, szkole podstawowej.
Nasi absolwenci:
- już pracują jako nauczyciele i wychowawcy nie tylko w kraju ale i za granicą
- kontynuują naukę na studiach II i III stopnia (studia doktoranckie).